1Belarus Action 2012

Občianske združenie Ad hoc sa podieľalo, v spolupráci s JEF Slovakia, na organizácií Belarus Action 2012 v rámci ktorého došlo k podpisu deklarácie za dodržiavania práv v tejto krajine!

 

Siedmy ročník tejto tradičnej celoeurópskej akcie sa za podpory Euroatlantického centra (EAC) uskutočnil v priestoroch Zastúpenia Európskej Komisie v SR v Bratislave, kde po úvodnom stručnom objasnení aktuálnej situácie v Bielorusku bolo hlavným bodom programu premietanie dokumentárneho filmu Bieloruský sen, ktorý nám na túto akciu zapožičalo občianske združenie Človek v ohrození.

DSC 3692

Tento ani nie hodinový snímok veľmi autenticky zobrazuje politické dianie v tejto postsovietskej krajine od začiatku 90-tych rokov až do súčasnosti. Anonymný rozprávač nás síce sprevádza prvými slobodnými voľbami krátko po páde komunizmu, avšak nosná časť filmu spočíva v decembrových prezidentských voľbách v roku 2010 a nemálo dramatických udalostiach, ktoré ich sprevádzali. Ponúka pohľad na hromadné zatýkania nielen ostatných prezidentských kandidátov, ale aj bežných ľudí.

DSC 3710

Súčasťou akcie občianskeho združenia Ad hoc bolo aj vytvorenie ručne písanej deklarácie, ktorá okrem iného požaduje v mene mimovládnych organizácii Slovenska, ako aj v mene slobodných európskych občanov, vo svojich šiestich bodoch zakotviť demokratické princípy, aplikáciu základných ľudských práv, ale i zastavenie politicky motivovaných perzekúcií a procesov. Táto deklarácia bola po podpísaní jednotlivými zástupcami zúčastnených občianskych združení odoslaná na Bieloruskú ambasádu v Bratislave a do Bruselu.

DSC 3684

Odmenou nám za túto akciu je nedávne prepustenie Andreia Sannikova, prezidentského kandidáta ktorý bol uväznený práve počas spomínaných decembrových protestov. Podľa neoficiálnych informácii by sa, za predpokladu že by prezidentské voľby neboli zmanipulované, stal prezidentom Bieloruska. Sannikov bol prepustený na základe milosti terajšieho prezidenta Lukašenka, ktorá bola dosiahnutá práve tlakom medzinárodnej komunity.

DSC 3780

autor: Martin Lukáč

fotografia: Michal Tkáčik

Share

YouTube

NAŠI PARTNERI

 sfpa

 

logo ce-sk-quadri