2013Čo sme pre Vás urobili v roku 2013?

Krátky pohľad späť na rok 2013 a nové ciele do roku 2014, ktoré sú pre náš Ad hoc tím záväzkom, aby sme pracovali a naďalej sa zlepšovali.

 

Nový rok, nové predsavzatia, nové plány. Jednoducho všetko nové. Na to, aby sme sa však vedeli obzerať v novom roku po nových veciach musíme za sebou zhodnotiť práve ten starý. Ad hoc, niekoľko kusov vysokoškolských študentov sa snažilo pre vás pripraviť diskusné podujatia a niekoľko mládežníckych výmen po celej Európe, ale aj na Slovensku. Ale pekne po poriadku.

Sum 2013

Tak najprv Ad Hoc diskusie. Myšlienka ad hoc (preklad „k veci“) diskusií vznikol okolo roku 2010, kedy si moji spolužiaci uvedomili, že štúdium politológie je síce super, ale chýba diskusia o spoločenskom a politickom dianí. Ako už býva zvykom, myšlienka vznikla pri rannom posedení pri kávičke pred prednáškou. Áno, Ad hoc (dnes už občianske združenie) už tretím rokom prináša diskusie do priestorov Katedry politológie na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Rok 2013 priniesol 8 diskusných podujatí pod hlavičkou nášho OZ, z čoho boli 2 špeciálne. V prvej diskusii roku sme sa venovali témam Európskej únie a jej novému rozpočtu. Naše pozvanie prijal štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí zodpovedný za záležitosti EÚ pán Peter Javorčík a vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek. Z nudne a nezáživne znejúcej témy sa vykľula skvelá a živá diskusia. Druhá diskusia venovaná menšinám v Európe patrí medzi tie špeciálne. Jej výnimočnosť spočívala v 25 mladých ľuďoch, ktorí prišli na Slovensko v rámci nášho prvého projektu z Maďarska a Rumunska a aktívne sa zapojili do diskusie s Lacom Oravcom. Skvelú diskusiu sme mali aj so Sebom Byticom, ktorý nám porozprával o srbsko- kosovských vzťahoch. Štvrtou diskusiou roku sme sa venovali blízkym susedom a to konkrétne Maďarsku a jej ústavným zmenám. Zaujímavosťou tejto diskusie bolo, že pozvanie diskutovať prijali naraz až 3 hostia, Zsolt Gál z Katedry politológie, Tomáš Strážay zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku a nakoniec Peter Morvay, komentátor denníka SME. O možnostiach našich východných susedov a ich priblíženia sa k EÚ sme sa venovali v diskusii o Východnom partnerstve s hosťami Alexandrom Dulebom zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku a Armenom Grygorianom, ktorý absolvoval na Slovensku výskumný pobyt cez Think Visegrad. Dianie na východ od Slovenska nás nenechalo chladnými ani v prípade násilností v Turecku. To či sa Turecko naozaj nachádza na križovatke alebo nie s nami prišli prediskutovať Jozef Lenč a Alena Krempaská. Druhou špeciálnou diskusiou bola debata o možnostiach mladých ľudí v Európe, o ktorých nám porozprával Miroslav Hajnoš, zakladateľ Európskeho dialógu. A v neposlednom rade sme sa v našich diskusiách venovali aj USA a ich smerovaniu po neschopnosti dohodnúť sa na federálnom rozpočte. Naše pozvanie diskutovať prijal vedúci Katedry politológie Erik Láštic a Ronald Ižip z Trimbrokers.

File0233

Boli sme celkom aktívni nemyslíte?

Mládež v akcii je našou pasiou a preto po absolvovaní niekoľkých výmenných pobytov sme sa v roku 2012 rozhodli, že to skúsime aj my a napíšeme náš prvý projekt, ktorý bol nakoniec aj schválený. A tak sme v apríli 2013 privítali na Slovensku delegácie z Maďarska a Rumunska. Celý projekt sa niesol v znamení menšín a možnostiach riešenia tejto problematiky do budúcnosti. Ad hoc strávil leto na cestách a našou ďalšou destináciou bola výmena v Rumunsku na tému zamestnanosti, respektíve nezamestnanosti mladých v Európe. V ďalšej ceste sme sa vybrali opačným smerom a to na Britské ostrovy dokumentovať Európu. Stále nie dosť? Nie, nie, ešte stále sme neskončili. Navštívili sme aj našich bratov Čechov na projekte ako sa stať úspešným podnikateľom. A poviem vám, že podnikať je naozaj sranda J. Spoznávanie našich susedov je aj o spoznávaní seba samého, preto sme sa vybrali znovu do Rumunska, aby sme spoznali kráľov a kráľovné na Draculovom hrade v meste Bran. Aby sme však ukázali aj krásy Slovenska, v tomto prípade nášho hlavného mesta pozvali sme skupinku mladých ľudí z celej Európy ku nám, aby medzi sebou budovali partnerstvá na výmene s názvom Build Our NetWork. Keďže na Slovensku máme mnoho krásnych miest, pozvali sme ku nám ešte jednu „výpravu“ na projekt, ktorého cieľom bolo prebudiť v mladých ľuďoch motiváciu.

1403616 10151888350754565 1618495226 o

Celkom veľa sme toho zvládli za rok 2013 však? A viete čo? Tých projektov bolo ešte viacej. Dokopy sme pomohli cestovať, spoznávať a vzdelávať sa v roku 2013 vyše 50 ľudom. Myslím, že je to úctyhodné číslo za jeden rok.

Všetko to čo sme v roku 2013 urobili sme robili pre vás. Mladých, starších, motivovaných, ale zároveň aj tých menej motivovaných, pre tých čo chceli cestovať alebo pre tých, ktorí sa chceli naučiť niečo nové a porozprávať sa s odborníkom na tému.

Rok 2013 znamenal pre celý tím Ad hoc-u veľa. Vaša priazeň je pre náš tím vďakou a zadosťučinením, že to čo robíme, robíme dobre a preto v našich aktivitách budeme pokračovať aj v roku 2014. Budeme pre vás pripravovať ďalšie diskusie, ďalšie výmeny a ďalšie stretnutia. Rok 2014 sme začali výmenou mládeže v Anglicku, spolu so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku a Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku pre vás budeme pripravovať diskusie pri kávičke a spolu s partnermi po celej Európe pre vás budeme pripravovať výmeny po celej EÚ a aj mimo nej.

autor: Štefan Bako

Share

YouTube

NAŠI PARTNERI

 sfpa

 

logo ce-sk-quadri