1Minorities in Europe: DoU

Prvá mládežnícka výmena zduženia Ad hoc je za nami. Prečítajte si, čo sme robili, ako sa nám darilo a čo sme vytvorili:)

 

V dňoch 5. až 14. apríla 2013 organizoval Ad Hoc svoju historicky prvú mládežnícku výmenu v rámci programu Mládež v akcii. Výmena s názvom Minorities in Europe: Dialogues of Understanding, sa uskutočnila neďaleko v obci Dechtice – Planinka a zúčastnili sa jej mladí ľudia vo veku 15 až 26 rokov zo Slovenska, Maďarska a Rumunska. Vzhľadom na zúčastnené krajiny sme sa venovali predovšetkým menšinám v jednotlivých krajinách, ale pokúsili sme sa uchopiť túto tému aj zo všeobecného hľadiska toho aké práva by mali mať menšiny, či ako riešiť problémy medzi menšinovým a väčšinovým obyvateľstvom.

2

Hoci prvý deň bol venovaný predovšetkým zoznamovaniu sa účastníkov a aktivitám na „prelomenie ľadov“, identifikovanie očakávaní a obáv jednotlivých účastníkov, či spoznanie jednotlivých krajín v rámci interkultúrneho večera, načreli sme v rámci neho aj do problematiky menšín počas brainstormingu na identifikovanie základných problémov, ktoré sprevádzajú menšiny. Zistili sme pri tom, že aktéri, ktorí vplývajú na situáciu sú rôzni: patrí sem samotná menšina, ako aj väčšinové obyvateľstvo, ale situáciu výrazne ovplyvňujú aj médiá či politici.

4

Druhý deň bol následne venovaný príprave flashmobu. Ak ste sa náhodou ešte s týmto pojmom nestretli tak je asi dobré vedieť, že flashmob ako zjavne náhodný tanec alebo iné vystúpenie skupiny ľudí, ktorá pôsobí taktiež náhodne vznikol v Spojených štátoch amerických, konkrétne v New Yorku. Náš flashmob však nebol klasickým tanečným flashmobom, ktorý ľudia na Times Square môžu zažiť ako spestrujúcu turistickú atrakciu, ale pokúsili sme sa ním poukázať na problematiku menšín. Po strastiplnej ceste z Planinky sme ho uskutočnili v centre Bratislavy, po stretnutí so zástupcom úradu Verejného ochrancu práv, s ktorým sme sa rozprávali o možnostiach domáhania sa menšinových práv, ako aj o práci ombudsmana.

5

Úvod flashmobu bol určený najmä na upútanie pozornosti a tak sa nám podarilo dokonca aj zastaviť na chvíľu dodávku pri soche „Čumila“ počas nášho „zamrznutia“ J Po tridsiatich sekundách „zamrznutia“ nasledovali už tanečné kreácie, ktoré boli ladené folklórne, a ktoré účastníci tancovali vo svojich národných skupinách. Okoloidúci si teda mohli vychutnať maďarský tanec účastníkov/účastníčiek v zelených tričkách, rumunský tanec účastníkov/účastníčiek v žltých tričkách, ako aj slovenský tanec, ktorý sme predviedli v modrých tričkách. Momentom, ktorý spojil všetky tri choreografie bolo následne jednotné odhalenie červených tričiek, keďže červená je farbou nachádzajúcou sa na vlajkách všetkých troch krajín, v spojení s „kačacím tancom“, ku ktorému sa pridali aj niektoré okolostojace deti. Program v Bratislave následne ukončila diskusia s riaditeľom Nadácie Milana Šimečku Lacom Oravcom, ktorú hodnotili mnohí účastníci ako veľmi obohacujúcu, keďže otvorila mnohé zaujímavé témy týkajúce sa menšín, ako sa môžte dočítať aj tu.

IMG 1123

Ďalším výletom, ktorý mal naším účastníkom aspoň priblížiť život menšín na Slovensku bol výlet do Komárna, v rámci ktorého mali možnosť natočiť rozhovory s domácimi, ktoré neskôr použili vo svojich videách o živote menšín, a taktiež zábavnou formou spoznali mesto pri hre s názvom „city rally“. Program výmeny okrem dvoch výletov obsahoval aj rôzne brainstorming venovaný tomu ako môže jednotlivec ovplyvniť či dopomôcť k národnej tolerancii. Pomocou aktivít neformálneho vzdelávania ako open space, či world café taktiež účastníci riešili to ako ochraňovať menšiny, aké práva im dať, či aké sú možné riešenia na zvýšenie tolerancie, týkajúce sa predtým identifikovaných aktérov.

3

Výmena „Minorities in Europe: Dialogues of Understaning“ prispela nielen k zvýšeniu povedomia mladých ľudí o menšinách, ale taktiež otvorila interkultúrny dialóg medzi mladými ľuďmi, z troch historicky prepojených krajín a prispela tak aj k vzniku nových priateľstiev. Okrem iného mali účastníci možnosť podeliť sa o svoje poznatky a názory v oblasti nielen menšinovej problematiky, ale aj mládežníckeho aktivizmu, prekonávania jazykových bariér či vlastnej kultúry a tradícií. Zároveň im niektoré skupinové aktivity umožnili prejaviť aj ich kreatívnu stránku, či umelecké nadanie. Dúfame, že im užitočné poznatky, ktoré v rámci tejto výmeny získali pomôžu a zúžitkujú ich aj v ďalšom či už študijnom alebo osobnom živote.

Pozrite si video z našej výmeny!

Počas výmeny sme tiež natáčali dokumenty o živote menšín v našich krajinách:

 

autor: Veronika Víghová

Share

YouTube

NAŠI PARTNERI

 sfpa

 

logo ce-sk-quadri