15 (1134 x 859)Power of Non-formal education

Okrem prípravy akcií a projektov sa v Ad hocu snažíme nájsť si čas i na školenia, aby sme to, čo robíme, robili ešte lepšie. :) Jedného takého sa nedávno zúčastnila Katka.

 

Tréning Power of Non-Formal Education sa uskutočnil v luxemburskej dedinke Larochette 19.-24. marca 2013. Zúčastnili sa ho participanti z 20 krajín, aby diskutovali, ale najmä vzdelávali sa v sfére neformálneho vzdelávania. Tréning bol koncipovaný tak, aby účastníci, ktorí aktívne pracujú s mládežou, na vlastnej koži pocítili silu neformálneho vzdelávania. To sa darilo prostredníctvom rôznych aktivít, ktoré majú reálny vplyv na participantov, ktorí sa ich zúčastňujú. Celý tréning bol práve v znamení cvičení a aktivít, ktorých sa participanti zúčastnili a reflexií toho, aké dojmy v nich zanechali, čo sa v nich, neformálnym spôsobom, naučili a ako by tieto poznatky vedeli aplikovať do praxe v tom, čo sami robia pri práci s mládežou. Inými slovami, nešlo o tréning plný teoretických informácií, naopak. Silu neformálneho vzdelávania človek najlepšie pocíti na vlastnej koži- a to aj ten, ktorý sám s neformálnym vzdelávaním aktívne pracuje. Preto sme pri aktivitách budovali svet, odstraňovali netoleranciu k menšinám, ale i boli súčasťou experimentu, v ktorom sme mali možnosť intenzívne pocítiť, aký negatívny vplyv môže mať na účastníkov neformálne vzdelávanie, ak nie je realizované vhodnými metódami, ľuďmi ktorých to baví a v atmosfére, ktorá ma ďaleko od neformálnej.

6 (1164 x 820)

Pochopiteľne, v multikultúrnom prostredí a krásnom kraji bol čas i na spoznávanie iných kultúr či národných tradícií, prehliadku mesta Luxemburg, ale i množstvo inšpiratívnych diskusií s ostatnými participantmi. Spôsobov, ako aplikovať metódy neformálneho vzdelávania na prácu s mládežou je totiž nespočetne veľa, stačí sa len inšpirovať. Veríme, že aj vďaka tomuto školeniu bude robiť Ad hoc svoju prácu v tejto sfére čo najlepšie! :)

autor: Katarína Chovancová

Share

YouTube

NAŠI PARTNERI

 sfpa

 

logo ce-sk-quadri